2015/06/17

INSPIRACJE: beton architektoniczny we wnętrzach. Jak i gdzie go stosować?

Jeśli uważnie śledzicie naszego bloga, na pewno zauważyliście że chętnie do niego wracamy. My z kolei zauważyliśmy, że ozdobione nim wnętrza wyjątkowo przypadły Wam do gustu. 
Panie, Panowie- jego szorstkość BETON;).

zdjęcia 1,2- KLINIKA BETONU zdjęcie 3-Freshome

Przez lata poniewierany, przykrywany tynkiem, płytami lub o zgrozo! sidingiem, cierpliwie czekał na wielki powrót. Moda na surowe, loftowe wnętrza przywróciła mu świetność i wyniosła ( dosłownie) na salony. Dziś już nie jest żadnym "fopa" ani "fuaje" łączenie betonowych płyt z najszlachetniejszymi materiałami i wyposażeniem za grube pieniądze.

Czym siła betonu stoi? Przede wszystkim, liczy się jego nieregularne wybarwienie, pozwalające w odpowiednich stylizacjach konkurować z naturalnymi materiałami, oraz niepowtarzalna faktura- jako alternatywa dla nieco oklepanych cegiełek. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz ciekawszych metod na wykorzystanie tego materiału, więc nuda nam na pewno nie grozi.
zdjęcie-ROB MILLS
Osobom które chciałyby cieszyć się nieco obskurną fakturką betonu;), ale nie trafiły na mieszkanie w wielkiej płycie proponujemy BETON ARCHITEKTONICZNY- wzmacniane specjalnymi siatkami lub matami cienkie płyty odlane z betonu, które przykleja się bezpośrednio do ściany. Płyty występują w najróżniejszych formatach, wzorach i wybarwieniach; możemy wybierać od najprostszych, przez płyty z zamarkowanym szalunkiem, stemplami po te z  metalowymi znacznikami lub w formie płaskorzeźby. 

Popularność zyskują też betonowe płytki w geometrycznych kształtach- to bardzo fajna opcja na "rozrzeźbienie" ściany. Odpowiednio oświetlone wyglądają jak dzieło sztuki. Industrialnej:).

zdjęcia-CONCREATE

zdjęcie 1- KLINIKA BETONU, zdjęcie 2- BAUTECH

Ilość Waszych pytań o ten materiał spowodowała, że postanowiliśmy przygotować mały przewodnik na ten temat.

Teoretycznie płyty z betonu mogą być używane na niemal wszędzie  i w każdych warunkach. W zależności od technologii wykonania i sposobu zabezpieczenia/ impregnacji, możemy wybierać wśród płyt elewacyjnych lub przeznaczonych do wnętrz, płyt typowo dekoracyjnych i takich o zwiększonej odporności np. na wilgoć. Po kilku latach doświadczenia z materiałem mamy kilka własnych, sprawdzonych "sposobów na".  

  1. Gdzie? Beton najlepiej sprawdza się tam, gdzie ma rolę typowo dekoracyjną- w salonie, przedpokoju, jako fragment elewacji. Ze względu na porowatą strukturę raczej unikamy stosowania tego materiału w  miejscach narażonych na mocne zabrudzenie i wilgoć, np. nad płytą kuchenną, w dolnych partiach łazienek, czy też w wąskich korytarzach. Dobrze zaimpregnowana płyta co prawda jest całkiem przyzwoita w utrzymaniu, ale po pewnym czasie zabrudzenia stają się coraz bardziej widoczne. Beton świetnie wygląda na suficie- jeśli lubicie styl loftowy i macie wysoki dom lub mieszkanie, to rozwiązanie jest dla Was stworzone;).
  2. Jak? Powinniśmy się naprawdę porządnie zastanowić, czy nasze ściany wytrzymają takie obciążenie; najpopularniejsze obecnie płyty wzmacniane siatkami z włókna lub matami i żywicami mają około 2cm grubości, co wraz z gabarytem płyty( a wiadomo, że najfajniejsze są te największe) daje  naprawdę solidną masę. Cienkie ścianki działowe odpadają zatem w przedbiegach- o tych z karton-gipsu nawet nie wspominając. Jeśli nie mamy pewności czy po przyklejeniu kilkuset kilo ściana nie postanowi odwiedzić sąsiadów z dołu, skorzystajmy z ekspertyzy inżyniera. Czasem naprawdę warto sprawdzić wszystkie wątpliwości, niż mieć na sumieniu katastrofę budowlaną. Na szczęście coraz więcej producentów oferuje płyty "slim"- nie grubsze niż 8mm, które mają o ponad połowę mniejszy ciężar i sprawdzą się tam, gdzie zwykły beton stanowiłby zagrożenie. Chociaż z tymi ściankami k-g dalej odradzamy.Zdecydowanie.
  3. Jaki rodzaj? Beton architektoniczny zaczyna być oferowany pod coraz większą ilością postaci- zaczynając od typowych wielkoformatowych płyt, przez płyty nawiązujące do standardowych wymiarów gresu, po dekoracyjne, wypukłe płytki układane jak mozaika. Właścicielom dużych przestrzeni polecamy płyty tradycyjne, które mogą być mocowane na klej lub za pomocą efektownych, metalowych stempli. W mniejszych mieszkaniach świetnie z kolei sprawdzą się małe płytki, układane w asymetryczne kompozycje. W każdym przypadku zalecamy umiar, jeśli chcemy uniknąć efektu bunkra. No, chyba że akurat taki się zamarzy...to wtedy można lecieć po całości;)
  4. Światło! Bardzo ważna rzecz, właściwie najważniejsza- beton bardzo lubi się ze światłem liniowym ( ukryte ledy) lub punktowym, najlepiej w ciepłym odcieniu. Pod wpływem oświetlenia chropowate płaszczyzny ożywają, zyskują szlachetność i tracą optycznie trochę na ciężarze. 


Mamy nadzieję, że ten mini- przewodnik okaże się pomocny; w razie pytań zapraszamy do komentowania. Zachęcamy też do zapoznania się z naszymi wariacjami na temat betonu w zakładce " NASZE REALIZACJE".

Pozdrawiamy,
zespół Tandem Design

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz