2015/06/02

INSPIRACJE: Ogrody wertykalne

http://www.verticalgardenpatrickblanc.com/

OK, przyznajemy się bez bicia- nie mamy wybitnej ręki do roślin. W naszych prywatnych mieszkaniach kwiaty  raczej nie mają szans przeżycia, ale często projektujemy wnętrza dla osób, które wiedzą co, kiedy i jak podlewać i nie wyobrażają sobie domu bez tego naturalnego dodatku. Dlatego też staramy się być z zielenią na bieżąco, tak by uzupełniać projekty o najciekawsze rozwiązania.


Jednym z roślinnych pomysłów który zachwyca nas od lat jest koncepcja wertykalnych ogrodów.
Autorem najsłynniejszych jest Patrick Blanc, nazywany "ojcem" zielonych ścian. Ten francuski botanik opracował patent na konstrukcję imitującą glebę oraz system nawadniania zbliżony do naturalnego. A później było już z górki...Niezwykłe, żywe obrazy szybko zyskały sławę i dzieła Blanca zaczęły ozdabiać ( a właściwie- porastać) słynne już budynki. Okazało się że oprócz fantastycznych walorów estetycznych opracowany przez niego system zapewnia budynkom dodatkową izolację- latem zapewnia chłód, zimą zapobiega nadmiernym stratom ciepła. W wykarczowanych miastach zielone ściany są także doskonałym schronieniem dla ptaków i owadów. Wertykalny ogród na ścianie wewnątrz budynku zapewnia poprawę wilgotności, oczyszczenia i cyrkulacji powietrza. Idealne rozwiązanie do mieszkania w centrum!

Pionowe formacje roślinne początkowo były rozwiązaniem elitarnym- drogim, mozolnym w realizacji i ciężkim w utrzymaniu. Szybko opracowano jednak modułowe pakiety "sztucznej gleby" oraz dostosowane do domowych gabarytów systemy nawadniania, dzięki którym zielona ściana praktycznie jest samowystarczalna. 
O czym musimy pamiętać przed założeniem pełnowymiarowego wertykalnego ogrodu? 
Przede wszystkim, o podłączeniach wody- ogród można założyć w pobliżu pionów kanalizacyjnych. 
Drugą kwestią jest zakotwienie stelaża pod moduły które potrafią ważyć nawet kilkaset kilogramów- ścianki z płyt k-g odpadają w przedbiegach;). I wreszcie kwestia trzecia, czyli koszt założenia takiego ogrodu; należy przygotować się na wydatek minimum kilkunastu tysięcy.
Tak, ten pan z zielonymi włosami to Patrick Blanc. To się nazywa identyfikacja z własnym dziełem;) http://www.verticalgardenpatrickblanc.com/
Efekt jest wart i wysiłku, i pieniędzy. Żaden, nawet największy telewizor nie zapewni takiej rozrywki:). Rozumiemy jednak, że nie każdego będzie stać na taki wydatek, nie we wszystkich przestrzeniach jest to też możliwe do realizacji. Dlatego też szykujemy prezentację najciekawszych, nieinwazyjnych odpowiedników ogrodów wertykalnych dostępnych dla każdego. Zajrzyjcie do nas niedługo!

Pozdrawiamy, 
zespół Tandem Design

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz