2015/03/18

KOLOROWE SUFITY- jak używać barw nad głową?

Oryginalny kolor sufitu- fiolet, złoto- w klasycznych, grzecznych wnętrzach wprowadza nowoczesny charakter.
Przez bardzo długi czas sufity były traktowane po macoszemu- zwykle białe, w przypływie wyjątkowej ekstrawagancji malowane ten sam kolor, co ściany ( pod warunkiem że był to: kremowy, beżowy, lub jasnożółty). 
Postaramy się udowodnić Wam, że potraktowanie sufitu jako piątej ściany to naprawdę dobry pomysł. Owszem, ekstrawagancki, ale kto nie ryzykuje, ten nie ma efektu ;). Zapoznajcie się  z naszymi poradami dotyczącymi zasad malowania sufitów. Dzięki nim wnętrze nie tylko będzie oryginalne, ale też optycznie poprawimy jego proporcje. To co? Wałki w górę, malujemy!


Żółte, słoneczne sufity to świetny sposób na wykreowanie wakacyjnego nastroju aktualnego przez cały rok. Pamiętajcie o tym, że żółty bardzo lubi się z czystą, arktyczną bielą, czernią i szarościami, oraz naturalnymi materiałami. W połączeniu z innymi barwami oraz sztucznymi dodatkami może dać infantylny, dyskotekowy efekt. Żółte sufity polecamy do wnętrz wysokich, lub bardzo dobrze doświetlonych- w pomieszczeniach słabo oświetlonych taka barwa może sprawiać wrażenie przybrudzonej, przytłaczającej.


Czerwień, fuksja, bakłażan, amarant....gorrrrąco! Ta propozycja to idealne rozwiązanie dla wiecznych zmarzluchów. Sufity w ognistych barwach najlepiej wyglądają w pomieszczeniach z jasnymi ścianami i neutralnym wyposażeniem ( styl nowoczesny), lub w stylizacjach etnicznych- ale tu też zalecamy umiar w kolorach pozostałych płaszczyzn. Spójrzcie, jak te barwy "promieniują" na wszystkie ściany. Jedna kolorowa apla w zupełności wystarczy.


Baby blue, turkus, błękit- barwy idealne do niewielkich pomieszczeń, którym brakuje świeżości. Bardziej nasycone odmiany polecamy do łazienek, w których stworzą wakacyjny nastrój; jaśniejsze idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia. Dekoratorski trick- wykorzystaj różnicę temperatur barw i fakt, że te chłodne optycznie się oddalają, a ciepłe- przybliżają. 
Połączenie pastelowych odcieni beżu i błękitu ( fot.1) sprawia, że sufit optycznie wydaje się wyższy. 


Sztukaterie pomalowane na ten sam kolor co sufit wyglądają bardzo, bardzo szykownie. To zawsze działa. Naprawdę!


"Opuszczenie" granic sufitu na ściany powoduje, że zbyt duże pomieszczenia wydają się niższe i bardziej przyjazne. Pamiętajmy o tym zwłaszcza w łazienkach i sypialniach- tu przytulności nigdy dość! Wszystkim osobom które boją się, że czarny/ grafitowy sufit przytłoczy wnętrze, dedykujemy powyższe zdjęcia;).


Otoczenie pokoju szerokimi, zachodzącymi na sufit sztukateriami i pomalowanie pozostałej przestrzeni ciemniejszym kolorem to najlepszy patent na zmniejszenie zbyt dużej płaszczyzny sufitu i optyczne podwyższenie wnętrza. Sztukaterie naprawdę lubią ciemne tło.


Wydzielenie funkcjonalności wnętrza- kolejna sztuczka, która bez koloru na suficie traci moc.


Ponownie żółte sufity, tym razem w innej odsłonie- po lewej stronie sufit w wersji high-gloss, najlepszy sposób na niziutkie wnętrza. Po prawej sufit pasiasty, który nie tylko w zabawny sposób nawiązuje do cyrkowego namiotu ( lub markizy nad włoską kafejką, niepotrzebne skreślić), ale optycznie poszerza pokój. Żółte paski bardzo lubią się z czernią.


Sufity w stonowanych brązach i szarościach również budują ciepło i przytulność. Świetnie sprawdzają się w tych przestrzeniach, gdzie wyposażenie jest jednolite, jasne, a wnętrza sprawiają wrażenie mdłych. Sufit w ciemniejszym odcieniu wprowadza pożądany kontrast i "ustawia" proporcje.

Mamy nadzieję, że nasze porady przyczynią się do niejednego sufitowego eksperymentu;).

Źródła zdjęć:
http://www.benjaminmoore.com/en-us/for-contractors/ceiling-color-can-transform-a-room
http://www.apartmenttherapy.com/tackling-the-fifth-wall-how-to-choose-ceiling-paint-color-207796
http://www.decorsystem.pl/blog/zgrac-kolory-za-pomoca-sztukaterii/
http://www.homedit.com/20-trendy-ceiling-design-ideas/
http://www.shelterness.com/50-ceiling-design-ideas/
http://www.heartlandluxuryhomes.com/heartland_today/2012/09/painting-the-ceiling-with-color-video/
http://www.decorpad.com/search/blue-ceiling
http://colorindesign.net/2011/02/03/looking-up-what-color-to-paint-the-ceiling/
http://colorissue.blogspot.com/2011/11/spotlight-colorful-ceiling-inspiration.html

3 komentarze:

  1. Świetny wpis! Nie wiedziałam, ze można tak odmienić sufit, który zazwyczaj każdy maluje na...biało. Podejrzewam, że jeszcze czarny sufit też się gdzieniegdzie pojawi, ale nie pomyślałabym o amarancie czy żółtym. Aż chce się przemalować nudny biały sufit!
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo się cieszymy, że wpis zdał swój inspiracyjny egzamin;)

    OdpowiedzUsuń