2016/12/08

Czy klasyka to klasyka?Czym jest "klasyka" w projektowaniu wnętrz? Jak rozumiemy to hasło i czego oczekujemy wymawiając to słowo? W ostatnim czasie, przy okazji tworzenia apartamentu w " stylu klasycznym" miałam sporo refleksji na ten temat. Okazuje się, że jest to tak obszerne pojęcie, że błędem byłoby niedoprecyzowanie wzajemnych skojarzeń i obrazów które przewijają się nam (projektantce oraz inwestorowi) przed oczami. Bo przecież myśląc "coś klasycznego" chodzi nam o dobry sprawdzony wzór z przeszłości, kanon. Wbrew pozorom, dla każdego z nas "klasyczny" może oznaczać coś zupełnie innego... Myśląc "klasyczny" odnosimy się do sztuki, do form artystycznych, do stylu architektonicznego, który następnie wywarł wpływ na wygląd wnętrz. Do ducha mody, który wpłynął na kształt mebli, przedmiotów dekoracyjnych, lamp. Odnosimy się do proporcji, harmonii, ładu.
Ponieważ będzie to nasz kolejny projekt mieszczący się pod hasłem "Klasyka", przedstawię kilka realizacji oraz inspiracje, które wywarły wpływ na ich ogólny charakter i wygląd. Na początek: klasyczne wnętrze w nowoczesnym wydaniu, czyli tzw. STYL NOWOJORSKI.
Czym charakteryzuje się ten styl? Stała baza nawiązuje do okresu w architekturze - klasycyzmu, jednak okraszona jest przedmiotami wywodzącymi się ze sztuki modernizmu. Efektem jest wnętrze, o którym możemy powiedzieć: eklektyczne, czyli pomieszane, przyjmujące nowoczesne wzory ale i antyczne meble. Wszystko w duchu kultury anglosaskiej, więc nowoczesność tak, ale nie zagłuszająca domowego, przytulnego klimatu
Więcej o prezentowanej przestrzeni napiszemy już niedługo. Dziś zapraszamy do zapoznania się z koncepcją i inspiracjami; jeśli chcielibyście wiedzieć, jakich rozwiązań i materiałów użyliśmy- zapraszamy do regularnego zaglądania na blog i nasz profil na facebooku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz